Що таке Zero Waste і чи можливо жити без відходів?

Що таке Zero Waste і чи можливо жити без відходів?

Дбати про навколишнє середовище повинен кожен, адже від цього залежить якість та комфорт життя. Значний негативний вплив на стан довкілля мають сьогодні відходи, кількість яких постійно збільшується, і відбувається процес нагромадження. Боротьбою з цим процесом займається рух під назвою зеро васте. Це новий напрям, який передбачає раціональне використання продуктів та товарів без зайвих відходів.

Що таке Zero Waste

Активний громадський рух, який виник в Європі достатньо недавно отримав назву Zero Waste, що в перекладі означає «нуль відходів». Прибічники цього руху виступають за скорочення кількості решток споживання. Це стосується не лише шкідливих речовин, таких як пластик, а всіх відходів в цілому. Вони переконані, що можливо обмежити себе в ряді речей і це значно покращить життя.

Спочатку рух виник як реакція на велику кількість сміттєзвалищ стихійного чи державного типу. Такі місця займають значні території, вони є небезпечними для довкілля. Ідея підходу передбачає не утилізацію сміття, а відмову від великої кількості зайвого мотлоху. 

Рух особливо популярним є зараз, коли реклама працює досить активно і люди постійно щось купують, не оцінюючи важливістю, ганяються за трендами. Через певний час речі просто стають мотлохом і їх викидають, тобто вони переходять в відходи. Прибічники руху прагнуть доказати, що можливо більше використовувати екологічних товарів, які не потребують утилізації, а можуть самостійно розкладатися. Цю ідею широко підтримують представники бізнесу і намагаються втілити в життя. Наприклад компанія Our Next Energy створила батарейки без нікелю – металу, який дуже довго розкладається. 

Основні принципи 

Рух Zero Waste не є стихійним, це цілеспрямована спільнота свідомих людей, які мають свою філософію і чітко її дотримуються. В основі лежить п’ять основних принципів.

  1. Refuse – відмовся. Ідея полягає у відмові від зайвих покупок та раціональному підході до шопінгу. Це дозволить не лише зменшити відходи, але й раціональніше використати кошти.

  2. Reduce – скоротити. Мова йде знову про покупки. Варто придбати лише ту кількість речей і товарів, які дійсно необхідні для використання.

  3. Reuse – повторне використання. Речі, які непотрібні, але ще можуть служити, можна віддати нужденним або на секонд.

  4. Recycle – переробляй. Існують спеціальні програми, які дозволяють дати відходам друге життя. Головне в цьому питанні – правильне сортування і доставка до цих пунктів.

  5. Rethink – переосмислення. Мабуть, найважливіший і найважчий принцип, адже передбачає роботу над собою. Варто зрозуміти важливість розумних покупок і обирати лише те, без чого неможливо прожити.

Філософія прибічників зеро васте дуже проста і зрозуміла. Вони прагнуть показати не те, яким чином можна позбутися відходів. А звертають увагу на те, що дасть можливість скоротити їх кількість.

Користь та поради, як припинити створювати відходи

Обрати правильний шлях і скоротити відходи кожен повинен самостійно. Для багатьох це може здатися важким завданням, адже від чогось відмовитися буває непросто. Люди, які живуть за філософією руху, дають декілька порад:

  • ніколи не використовуйте речі одноразового призначення: пакети на касі, паперові стаканчики тощо, краще купити багаторазові товари і носити їх з собою;

  • обираючи засоби гігієни віддайте переваги натуральним, в склад яких не входять шкідливі для природи компоненти;

  • не викидайте товар, якщо він не потрібен, але ще має нормальний вигляд, він може комусь знадобитися;

  • завжди сортуйте домашнє сміття та віддавайте на утилізацію.

Рух проти відходів зазнає часто критики. Однак його прибічники твердо впевнені, що зміни можливі, потрібно лише достукатися до свідомості людей.

Джерело: https://newfood.media/2022/01/27/zero-waste-lifestyle-shcho-take-nul-vidkhodiv-filosofiia-bezvidkhodnoho-trendu/